آیا میدانید با اوزون درمانی میتوانید بسیاری از دردهای خود را بهبود ببخشید!

تهران، خیابان ستارخان، خیابان پاتریس لومومبا، پلاک 7 دکتر علی قربانخانی

تلفن تماس : 445 28 661-021 146 46 46 0935

اوزون درمانی

اوزون درمانی :

اوزون درمانی چیست و چه نقشی در درمان دارد ؟

اوزون ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافی است این اتم اضافه قدرت اکسیژن را افزایش می دهد در واقع یک اکسیژن قدرتمند در اختیار سیتم درمانی قرار می گیرد که با این اتم اضافه کارایی زیادی رابوجود می آورد.اوزون فرم مولکولی از اکسیژن است که در آن سه اتم اکسیژن در آن به هم متصلند. این حالت از اکسیژن ناپایدار بوده و بوی خاصی دارد. اتم اضافی در این ساختار آنرا به قوی ترین اکسید کننده و ضد عفونی کننده تبدیل کرده است. اوزون با متصل شدن به پروتئین های ضروری برای تنفس یاخته به عنوان یک میکروب کش عمل می نماید.

اوزون یا اوزون تراپیروشی است که تزریق اوزون انجام می شود و با افزایش جریان خون درمفصل ومهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده باعث درمان می شود.. اوزون درمانی مانند هر روش درمانی دیگری باید براساس معاینه بیمار انجام شود .اوزن تراپی روش درمانی تقریبا جدید است و در ایران نیز برای بیماران استفاده می شود. هزینه و قیمت اوزون تراپی به تعداد جلسات درمانی مورد نیاز بیمار بستگی دارد.اوزون درمانی در بعضی بیماران مفید است ولی در بعضی بیماران موثر نیست.

اثرات اوزون درمانی :

مطالعات اخیر عوارض مهمی را از اوزون گزارش نکرده اند اوزون یک روش نسبتا راحت و غیر تهاجمی است و تاثیرآن در قسمتهای مختلف بدن در حال بررسی است و برای قطعیت در اثرات آن تحقیقات ادامه دارد و نیاز به آنالیز مقالات جدید دارد.

پس از تزریق اوزون شما می توانید بعد از درمان انتظار کاهش درد بلافاصله بعد از انجام تزریق را داشته باشید همچنین با استفاده از این درمان غضروف ها و بافت های شما بازسازی میشوند این درمان می تواند روی زانو تاثیر بیشتری داشته باشد این درمان باعث بهبودی آسیب دیدگی های مزمن ، بازسازی مفاصل ، بهبودی مفصل ناشی از آسیب دیدگی های ورزشی و بهبودی کلی از درد مفاصل ، ماهیچه ها و عصب ها شود.

اوزون درمانی می تواند در مفاصل، زیرپوست و داخل تاندون ها و ماهیچه ها تزریق شود پاسخگویی افراد به این درمان متفاوت است اما درشرایط خاص افراد به ۳ تا ۵جلسه برای درمان نیازدارند اکثر افراد بعد از انجام این روش با کاهش درد مواجه میشوند. در ادامه مواردی که اوزون درمانی برای آنها بررسی گردیده و موفقیت آن گزارش شده است شامل :

 1.  برای درمان درد مختلفن بدن
 2.  در درمان دردهای شدید مفصل کمر و گردن
 3.  آسیب دیدگی تاندون روتاتور کاف
 4. مشکلات و آرتروز لگن و زانو ( درمان لگن دراین روش کمتر نتیجه بخش است )
 5. بیرون زدگی و فرسودگی دیسک ( برای درمان موارد شدید بیرون زدگی دیسک استفاده نمی شود )
 6. سندروم تونل کارپال
 7. درد عصب و رگ سیاتیک
 8. سینوزیت ( شدید یا ملایم )
 9. اختلال آرنج تنیس بازان ( تنیس البو )
 10. درد و اختلالات لگن
 11. عفونت های دندان
 12. بهبودی بعد از جراحی مفاصل
 13. شکستگی های غیر قابل درمان
 14. جراحات
 15. آسیب دیدگی ها ورزشی

روش درمانی :

این روش با ترکیبی از گاز اوزون ومواد برای بازسازی بافت ها درمفاصل ونواحی که باکاهش اکسیژن مواجه است تزریق میشود تا باعثتسریع در روند بهبودی شود این درمان برای بازسازی بافت ها ی آسیب دیده، بیماری آرتروز و اختلالات دیسک های ستون مهره ها استفاده میشود. دلیل اینکه تعدادی ازبافت های آسیب دیده سریعترازبافت ها دیگر بهبود میابند وجود جریان خون بیشتردراین نواحی است بنابراین مهیا کردن موارد بهبودی وموادمغذی درمفصل میتواند باعث افزایش جریان خون و بهبودی بافت های آسیب دیده شود .

اگر چه این مواد مغذی ممکن است از خون جدا شوند و درخون انباشته نشوند و باعث جریان ضعیف خون و کاهش اکسیژن ،مواد مغذی و موارد بهبودی در نواحی آسیب دیده شود. سپس این روند باعث کاهش روند بهبودی و ساخت مواد اسید لاکتیک در بافت ها میشود در نهایت افزایش استیدلاکتیک در بافت های آسیب دیده باعث ایجاد درد میشود زمانیکه همه این موارد وجود داشته باشند سیستم ایمنی بدن نمی تواند به بازسازی و ترمیم بافت ها کمک کند. این روند می تواند با استفاده از تزریق اوزون به صورت دائمی بهبود یابد .

 

مکانیزم اثر اوزون :

اوزون درمانی با کمک سه مکانیسم درمانی باعث درمان میشود درابتدا اکسیژن به بهبود بافت های آسیب دیده کمک میکند دومین تاثیر اوزون است اوزون یک ماده بی ثبات است وبه سرعت به اکسیژن تبدیل میشود درحین روند تبدیل، هر مولکول اکسیژن میتواند بافت ها را اکسید کند تحقیقات نشان میدهد که اکسیداسیون باعث تحریک موارد رشد میشود گاز اوزون حاوی ۳مولکول اکسیژن است و اوزون است، به دلیل ساختاری که دارد میتواند روند اکسیداسیون را انجام دهد و بلافاصله اکسیژن مورد نیاز بافت ها را فراهم کند و باعث تحریک رشد بافت ها و بازسازی و توانبخشی آنها شود.

سومین راهی که اوزون تراپی باعث درمان می شود بهبودی بدن با استفاده ازهومیوپاتی (همسان درمانی)ضدالتهابی است دراین روند ویتامین ها و موادمعدنی برای کاهش التهاب و افزایش جریان خون در بافت های آسیب دیده تزریق میشود این کار باعث رساندن مواد مغذی و مواد رشد به بافت ها می شود و بافت ها را بازسازی میکند این درمان در مدت زمان ۶ ماه و طی ۳ تا ۵ مرحله تزریق، انجام میشود و به صورت دائمی باعث اصلاح بافت ها ی اسیب دیده و کاهش درد که در مراحل اولیه درمان آشکار است، میشود.اوزون به تنهایی در درمان موثر نیست و باید از روشهای همراه مانند ورزش درمانی فیزیوتراپی لیزر یا مشابه آن استفاده شود.

نکات مهم

شما باید آرامش خودرا اوزون درمانی حفظ کنید ممکن است نقاط تزریق کمی دردناک شود اما پزشکان برای کاهش این درد از مسکن های بی حس کننده قبل و بعد از اوزون استفاده می کنند از داروهایی مانند ناپروکسین، آسپیرین وایبوپروفن حداقل دو روز قبل از انجام اوزون استفاده نکنید ممکن است قبل از تزریق برای شما داروهایی مانند تایلنول، ترامادول، ویکودن، نارکو ویا داورهای دیگر تجویز شود و مصرف مکمل های روغن ماهی را دو روز قبل ازاوزون قطع کنید. در صورتیکه به مسکن های قوی تر از تایلنول نیاز داشته باشید پزشک برای شما تجویز خواهد کرد .

روش انجام

این روش اوزون درمانی دردناک نیست یا با درد کمی همراه است وبیماران بلافاصله بعد از این روش با بهبودی مواجه میشوند به دلیل اینکه در بافت آسیب دیده گاز تزریق میشود ممکن است تا یک ساعت یا حداکثر تا چند روز با تورم روی ناحیه تزریق مواجه شوید.

این درمان شامل دو قسمت است در ابتدا مواد طبیعی برای مهیا کردن مواد لازم سلولها تزریق میشود این تزریق حاوی مواد دکس تروس ، سالین ، ویتامین B و ترکیباتی از مواد هومیوپاتی لازم است بخش دوم این درمان تزریق گاز اوزون در نواحی آسیب دیده برای مهیا کردن اکسیژن لازم و ایجاد انرژی در بافت ها انجام میشود این روند باعث بازسازی بافت ها میشود.

توصیه میکنیم که اوزون تراپی را برای مدت زمان ۲ هفته و ۳ مرتبه برای هر ناحیه آسیب دیده انجام دهید اما دربعضی موارد بیشتر از این مقدار نیاز است سرعت پاسخگویی بدن شما به این درمان به سن،سلامتی،مدت ابتلا به بیماری واقداماتی که برای درمان انجام داده اید بستگی دارد اکثر افراد با ۳مرتبه انجام این جراحی به بهبودی دست یافته اند.

جلسات درمانی در اوزون درمانی

برای اکثرافراد یک مرحله درمان کافی است کاهش علائم بیماری بوسیله این روش رضایت بخش است و بیمار به درمان مجدد نیازی ندارد بیماران برای تحریک بیشتر بافت برای بازسای و ترمیم مراحل دیگر اوزون تراپی را انجام میدهند هیچ محدودیتی برای تزریق این ماده وجود ندارد یک بیمار می تواند یک مرحله تزریق انجام دهید و بیمار دیگر ۴ مرحله درمان باید انجام دهد باید بعد از تزریق به بهبودی بیمارتوجه شود. درصورتیکه به ۳یا ۴مرحله درمان نیازدارید وبهبودی حاصل نشده است مواد دیگری باید قبل از انجام تزریق مورد توجه قرارگیرد.

بعد از تزریق

توصیه می شود بیماران بعد از اوزون درمانی ازیک رژیم غذایی مناسب حاوی پروتئین و استراحت کافی استفاده کنند که به ریکاوری واحیا بعدازتزریق کمک میکند بسیاری ازبیماران به اشتباه بعدا زتزریق به سرعت به انجام تمرینات فیزیکی شدید میپرداوزوند که این کار اشتباهی است وروند بهبودی وساخت کلوژن را به تاخیرمی اندازد بهتر است دو روز استراحت داشته باشند و درصورت نیاز میتوانند ۲تا ۳هفته بعدا زتزریق بادقت کافی فعالیت های شدید و طولانی مانند ( اسکی، بسکتبال ، حاکی روی چمن و سطوح پیشرفته یوگا ) و حرکات پرشی را انجام دهند .

بسیاری از بیماران برای کاهش التهابات تا دو روز پس از تزریق از پدهای گرم و سپس کمپرس یخ و بالانگهداشتن برای اندام های تحتانی ( مانند پا ) استفاده میکنند همچنین برای کاهش درد و التهابات از مواد و داروهای طبیعی به غیر از ایبوپروفن، آلیو، مورتین، آسپیرین و یا داروهای ضد التهاب بدون استروئید دیگر مانند سلبرکس استفاده می کنند متخصصین برای کاهش دردهای شدید شل کننده عضلات یا داروی نارکوتیک را توصیه میکنند بیماران ممکن است از مواد طبیعی مانند پماد کاپسایسین و… استفاده کنند اما باید از مصرف روغن ماهی و مکمل های این ماده تقریبا دو هفته بعد از انجام تزریق خودداری کنند پزشکان توصیه می کنند برای تسریع در روند بهبودی بیماران میتوانند از مکمل های غذایی خاصی در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

عوارض

عوارضی در اوزون درمانی از تزریق اوزون گزارش نشده است ممکن است قدری سوزش در ناحیه تزریق وجود داشته باشدویا بیمار به تزریق اوزون پاسخ ندهد.

اوزون چیست؟

ازون مولکولی ناپایدار و در عین حال بسیار مفید و سودمند می‌باشد.اوزون دگر شکل(آلوتروپ) اکسیژن بوده و تفاوت آن با اکسیژن معمولی(O2) در سه اتمی بودن آن(O3) است. با این حال مولکول O3مدت زیادی در حالت سه اتمی خود دوام نمی‌اورد و معمولاً بعد از ۲۰ دقیقه به O2+O1 می‌شکند(در فشار اتمسفری)
O1 اکسیژن یک تایی نامیده می‌شود و از واکنش پذیری بسیار زیادی برخوردار است و با تمام موادی که بودن آنها در بدن مشکل ساز است واکنش می‌دهد.این مواد شامل ویروس‌ها، باکتری‌ها و عوامل بیماری‌زای دیگر، ترکیب‌های ستیزی و متابولیت‌های انها مثل داروها و بازمانده‌های متابولیتی حاصل ازآنها هستند.اکسیژن درمانی(اکسیژن تراپی) یا درمان‌های اکسایشی عبارتند از اتوهماتراپی،تزریق(دمیدن) گاز اوزون به داخل وش، تزریق(دمیدن) این گاز به داخل کولون،تزریق عضلاتی، تزریق وریدی، استفاده از روغن زیتون اوزون دار شده، بخار اوزون دار شده، آب اوزونه و  هیدروژن پراکسید.

اوزون چیست؟

اوزون عامل افزایش سلول های سفید در خون بوده و این سلول ها در مقابل ویروس ها ، باکتری ها ، قارچ ها و سرطان از بدن محافظت می کنند و از آنجائیکه سلول های سفید نمی توانند در فقدان اکسیژن به درستی فعالیت نمایند ، توانایی خود را در از بین بردن مهاجمین از دست داده و حتی قادر نخواهند بود در مقابل سلول های سالم و نرمال نیز مقاومت کنند . ( واکنش های آلرژیک ) .
جالب است بدانید با بکارگیری اوزون ، این عنصر به مدت طولانی و قابل توجه سبب افزایش میزان اکسیژن در خون شده و در نتیجه آلرژی ها نیز به سمت بی تفاوتی و عدم حساسیت گرایش پیدا می کنند .

فواید اوزون درمانی :

اهمیت اکسیژن در بدن

اکسیژن عنصر ضروری برای حیات بوده و زندگی بدون آن امکان پذیر نمی باشد .عموما بیشتر عفونت ها سلول های بی هوازی هستند که محیطخوبی برای حمله عفونت هاست چون در محیط غنی از اکسیژن رشد نخواهد کرد.کم شدن و محرومیت بدن از اکسیژن به دلایلی مثل هوای آلوده _ سبک زندگی بی تحرک _رژیم غذایی نا مناسب _ مواد غذایی زائدی که برای هضم شدن نیاز به اکسیژن زیادی دارد ،باعث می شود که میکروب های بی هوازی شروع به تکثیر کنند.

رشد به رویه میکروب های مضر باعث شکسته شدن واکنش های آنزیمی به سوخت بیش از حد مواد زائد و سوخت و ساز بدن می شود  و در آخر منجر به مرگ می شود.

تحت شرایط بی هوازی مشابه سلول ها به جهش به سمت زندگی بدوی دارند .چرخش از تنفس هوازی به تنفس بی هوازی برای سنتز انرژی می باشد .

در این راستا برای استفاده از اکسیژن در درمان بیماری ها از ازون درمانی استفاده می شود. این روش های درمانی ،جز درمان های جایگزین و کمکی محسوب می شوند .در این روش درمانی برای بهبود و درمان بعضی از بیمارها گاز مایع یا محلول ازون دار رااز طریق خوراکی به تزریقی ،پوستی وارد بدن بیمار می شود .

ازون در واقع ترکیب اکسیژن با یک اتم اضافه است که باعث افزایش قدرت اکسیژن پر قدرت در اختیار سیستم درمانی قرار می گیرد .فرم ملکولی ازون فرمی از اکسیژن است که در آن ۱۳ اتم وجود دارد .که ناپایدار بوده و بوی خاصی دارد اتم اضافی در این ساختار آنرا به ضدعفونی کننده و قوی ترین اکسید کننده تبدیل کرده است.

اوزون با متصل شدن به پروتئین های ضروری برای تنفس یاخته به عنوان یک میکروب کش عمل می کند .ازون تراپی یا ازون درمانی روشی از درمان است که در آن تزریق ازون انجام می شود و با افزایش جریان خون و مهیا کردن مواد لازم برای ترمیم بافت های آسیب دیده باعث درمان می شود .

خواص پزشکی ازن در اوزون درمانی

در محدوده بالاتر از غلظت سه و نیم نا پنج درصد اوزون قابلیت میکروب کشی قوی با تخریب اکسیداتیو دراد.قدرت اکسیداتیو ثابت کرده است که در از بین بردن ویروس در چربی های احاطه شده مثل اپسیتین ،تبخال ،ویروس سیتومگال را ویروس هائیکه موجب ابتلا به هپاتیت می شود موثر است .

در مطالعات جدید در محیط آزمایشگاهی این روش درمانی از ۹۷% تا ۱۰۰% برای از بین بردن ایدز موثر بوده است.در غلظت های زیر ۳٫۵ % خواص اصلی اثرات ازون را می توانبا نفوذ اکسیداتیو بر متابولیسم اکسیژن ،القا آنزیم های خاص و فعال شدن سلول های دستگاه ایمنی سالم مشاهده کرد .این تاثیرات سیمستیک ازون را می توان یک ابزار درمانی قوی بر شمرد چون امروز یکی از دلایل بیماری های انسان به دلیل کاهش سطح اکسیژن بدن است .

اوزون سبب بهبود متابولیسم اکسیژن می شود . ازون تحویل اکسیژن به بافت های هیپوکسیک و هم چنین فعال سازی مجدد متابولیسم اکسیژن سلولی را بهبود می بخشد .مکانیسم اقدام ای سیستمیک شامل دو فرآیند مستقیم و غیر مستقیم در ازون درمانی به طور مستقیم بارهای الکتریکی غشا گلبول قرمز ،افزایش انعطاف پذیری گلبول های قرمز در نتیجه افزایش خواص جریان خون و انتقال اکسیژن به سلول ها و بافت ها را تغییر می دهد.

این موضوع به خصوص در انسداد شریان ها که در آن توده ای از گلبول های قرمز معمولی تشکیل می شود بسیار مفید است .

مکانیسم غیر مسقیم شامل ازون کافت است یعنی واکنش یونیزه ازون با اسید های چرب غیر اشباع شده در غشا سلولیتولید پروکسید رفتار ازون مانند یک یون است و نه رادیکال های آزاد PH تحت خون طبیعی و فیزیولوژیک .

بنابراین هیچ واکنشی زنجیره ای رادیکال رخ نمی دهد .واکنش فعال آنزیم در هموگلوبین به انتشار اکسیژن می پردازد .در بیماران دیابتی که diphospholy cerate آن ها تنبل است اهمیت دارد .پراکسید کوتاه مدت تشکیل شده در غشا به سلول تزریق شده و توسط آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز حذف خواهد شد .بنابراین توصیه می شود که مکمل با ویتامین N و E استیل سیستنی و سلنیوم در طول ازون درمانی بای پشتیبانی از سیستم گلوتاتیون سم زدایی استفاده  شود .

علاوه بر این افزایش مسیر گلیکولیز آنزیمی منجر به افزایش آدنوزین تری فسفات (ارز انرژی سلولی)می شود .این مسئله برای درمان سکته مغزی و سوختگی اهمیت دارد .ارتفاع سنتز آدنوزین تری فسفات باعث تشکیل پریفوکال در بخش جراحت دیده می شود باعث به حداقل رساندن نکروز بافت و زخم های پس از آن می شود .اما این در حالی موثر است که ازون در طول ۲۴ تا ۴۸ ساعت اولیه تزریق شود .

 

پنج خاصیت اصلی اوزون درمانی :

اوزون دارای ۵ خاصیت است که باعث موثر بودن آن در بسیاری از مشکلات ناشی‌ از افزایش سنّ و مشکلات ناشی‌ از اختلال ایمنی و عفونت‌های مزمن میشود
۱- اوزون یک تنظیم کنند دستگاه ایمنی بدن است بدان معنی‌ که وقتی‌ دستگاه ایمنی بیش از حد فعال میشود (مثلا در بیماریهای خود ایمنی) باعث آرام شدن سیستم ایمنی شده و برعکس وقتی‌ دستگاه ایمنی کمتر از حد معمول فعال است مثلا در سرطان یا ایدز یا عفونت‌های مزمن، اوزون آن را فعال مینماید. این توانایی منحصر به فرد اوزون از اثر اوزون بر غشا گلبول‌های سفید منشأ می‌گیرد که باعث ترشح سیتوکین از آنان میشود. فقط برای مثال چند نمونه از این سیتوکین‌ها را نام می‌بریم: گاما اینترفرن، اینترلوکین۲-
۲- فاکتور محرک کلونی و TNF-alfa 2 اوزون باعث افزایش جذب اکسیژن توسط سلولها به وسیله تحریک آنزیم دیفسفوگلیسرات میشود. دیفسفوگلیسرات مسؤل آزاد شدن اکسیژن از همگلوبین و جذب آن توسط سلول‌ها می‌باشد. در نبود یا کمبود میزان کافی‌ دیفسفوگلیسرات سلول‌های ما دچار محرومیت از اکسیژن میشوند، مشکل شایعی که در افراد دیابتی وجود دارد .
۳- اوزون باعث بهبود گردش خون میشود. این کار را با افزایش دادن خاصیت جاری بودن خون به عنوان یک مایع انجام میدهد. رقیق تر بودن خون باعث افزایش امکان رسیدن آان به مویرگ‌های انتهایی میشود جایی‌ که سلول‌ها میزان بیشتری از اکسیژن را دریافت می‌نمایند. بسیاری از بیماران با وضعیت‌های التهابی مزمن ،گردش خون مختل دارند.
۴- اوزون قابلیت سیستم آنتی اکسیدان بدن را افزایش میدهد حتی بیشتر از ویتامین ث ، بسیاری از بیماران با مشکلات مزمن کمبود قابلیت سیستم آنتی اکسیدانی دارند
۵- اوزون یک محرک میتوکندری است. علت اصلی‌ و زمینه سازاکثر بیماریهای دژنراتیو از دیابت تا مشکلات قلبی کاهش تولید انرژی میتکوندریال است.

 

اوزون و سیستم ایمنی بدن

ثابت شده است می تواند مونوسیت و لیفوسیت های فعال شده ناشی از سایکتوکاین مثل عامل اینترتوکین و ایتنرمرزن و تومور نکروز را بهبود بخشد .

توانایی ازون برای خارج تولید درون زایی سیتوکین ها اوزون را به عنوان یکی از روش های درمانی ضروری برای بیماری های مزمن و ویروسی ، ایذر و افسردگی تبدیل کرده است . البته بازسازی سیستم ایمنی بدن یک رویکرد کلی سم زدایی ،اصلاح شیوه ی زندگی و درمانی های عملیاتی

سوابق اوزون درمانی

پیشرفت ازون درمانی در سال ۱۹۵۰ در اروپا اتفاق افتاد و به تدریج در همه ی اروپا ،استرالیا ،اسرائیل ،کوبا ،برزیل و کلمبیا گستر یافت .در جنگ جهانی اول ،از ازون برای درمان زخم ها و عفونت ها استفاده می شد .پزشکان زیادی از ازون درمانی استفاده می کنند .وقتی که از ازون درمانی به عنوان رویکرد پاکسازی استفاده می شود درمان با آن به درستی انجام می شود وعوارض جانبی آن  تقریبا صفر است .البته نباید این ازون درمانی دارای دوز  است غافل شد و حتما استفاده از آن با نظارت انجام گیرد .

مواردی که از اوزون درمانی استفاده می شود شامل :

سکته مغزی _ انسداد سرخرگی _نارسایی ورید _سرطان _بیماری های حاد و مزمن ویروسی _زخم معده _زخم های عفونی _کرون _کولیت _اورسلاتیو و مشکلات دیسک کمر می باشد وهمچنیندر دندانپزشکی به عنوان یک ضد عفونی کننده و در اطفال برای عفونت های باکتریایی و ویروسی استفاده می شود .

به طور خیلی خاص باید به این موضوع که رساندن اکسیژن به مغز بسیار بسیار سودمند است .ازون درمانی از دو جهت مفید است اول با افزایش اکسیژن برای دفاع از بدن و تحریک سیستم ایمنی بدن و هم زمان بهبود و سوخت و ساز بدن با اکسیژن، استفاده می شود .